Vulcan V6BU36C-500 Heavy Duty Step-Up Gas Range w/ Convection Oven
SKU #:
V6BU36C-500
Ask a Question
Description
Specs: natural gas, 36", 33,000 BTU/hr per burner, 32,000 BTU/hr convection oven burner, porcelain oven cavity, 175° – 550°F oven temperature range, individual pilots and controls for each burner, heavy-duty cast grates, lift-off burner heads, 4" stainless steel stub riser, casters, stainless steel cabinet base door, universal rack guides with two removable racks, 115v/60/1-ph, 1.25" rear gas connection, SN# 481818905