BK Resources, BKSDT-72-L-SS-P3-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-72-L-SS-P3-G
Description
Achieve kitchen supremacy with the BK Resources BKSDT-72-L-SS-P3-G Dishtable. This top-of-the-line soiled dishtable is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With its straight design and dimensions of 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make pre-rinsing a breeze. The raised rolled edges on the front and sides prevent spills and splashes, while the 10"H backsplash adds an extra layer of protection. This dishtable also includes a pre-rinse basket (BK-PRB-5) and basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as adjustable bullet feet, this dishtable is built to last. Trust BK Resources for all your commercial restaurant needs.
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
72"
Depth
8", 30-3/8"