BK Resources, BKSDT-72-L-SS-P-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-72-L-SS-P-G
Description
Deliver food perfection with the BK Resources BKSDT-72-L-SS-P-G Dishtable. This soiled dishtable is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With its straight design and dimensions of 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make it convenient for prepping and cleaning dishes. The raised rolled edges on the front and sides, along with the 10"H backsplash, help contain spills and splashes. This dishtable also includes a basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, it offers stability and durability. NSF certified, this BK Resources dishtable is a reliable choice for any commercial restaurant.
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
72"
Depth
8", 30-3/8"