BK Resources, BKSDT-48-R-P2-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-48-R-P2-G
Description
Realize kitchen dreams with the BK Resources BKSDT-48-R-P2-G Dishtable. This top-of-the-line soiled dishtable is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. Made with 18/304 stainless steel, it offers durability and resistance to corrosion, ensuring it will withstand the rigors of daily use. The straight design and right-to-left operation make it easy to integrate into any kitchen layout. The 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet provide convenience and efficiency for prepping and cleaning dishes. With a 10" high backsplash and raised rolled edges on the front and sides, this dishtable helps contain splashes and spills, keeping your kitchen clean and safe. The included rack guide and basket drain add to its functionality. Supported by galvanized legs and side bracing, this dishtable is built to last. The high impact corrosion-resistant adjustable bullet feet ensure stability and easy leveling. NSF certified, this dishtable meets the highest standards of quality and safety. Upgrade your restaurant kitchen with the BK Resources BKSDT-48-R-P2-G Dishtable.
?
Specifications
Number of Racks
1 rack
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
48"
Depth
8", 30-3/8"