BK Resources, BKSDT-48-L-SS-P3-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-48-L-SS-P3-G
Description
Cooking at its finest begins with the BK Resources BKSDT-48-L-SS-P3-G Dishtable. This soiled dishtable is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant kitchen. With its straight design and dimensions of 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make it convenient for prepping and cleaning dishes. The raised rolled edges on the front and sides prevent spills and splashes, while the 10"H backsplash adds an extra layer of protection. This dishtable also includes a pre-rinse basket (BK-PRB-5) and basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as adjustable bullet feet, this dishtable is built to withstand the demands of a commercial kitchen. Trust BK Resources for quality and reliability.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
48"
Depth
8", 30-3/8"