BK Resources, BKSDT-48-L-P2-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-48-L-P2-G
Description
Transform your food service with the BK Resources BKSDT-48-L-P2-G Dishtable. This soiled dishtable is designed to streamline your restaurant's operations and enhance efficiency. With its straight design and left-to-right operation, it provides a convenient workspace for your staff. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet make it easy to rinse off dishes and utensils. The 10" high backsplash and raised rolled edges on the front and sides help contain any spills or splashes. This dishtable also includes a rack guide and a basket drain for added convenience. With galvanized legs and side bracing, as well as high impact corrosion resistant adjustable bullet feet, this dishtable is built to withstand the demands of a busy commercial restaurant. Trust BK Resources for all your restaurant equipment needs.
?
Specifications
Number of Racks
1 rack
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
48"
Depth
8", 30-3/8"