BK Resources, BKSDT-36-R-SS-P2-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-36-R-SS-P2-G
Description
Enhance your commercial kitchen with the BK Resources BKSDT-36-R-SS-P2-G Soiled Dishtable. This straight design dishtable is perfect for busy restaurant kitchens, offering a convenient and efficient solution for handling soiled dishes. Made with high-quality 18/304 stainless steel, this dishtable is built to withstand the demands of a commercial kitchen. It features a spacious 36"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H size, providing ample space for dishwashing tasks. The right-to-left operation ensures smooth workflow and easy access to the pre-rinse sink. Speaking of which, the dishtable includes a 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink with an 8" OC splash mount pre-rinse faucet for added convenience. The 10"H backsplash and raised rolled edges on the front and sides help contain splashes and prevent water from spilling onto the floor. With stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, this dishtable is sturdy and stable. It also comes with a basket drain for efficient water drainage. NSF certified, this BK Resources dishtable is a reliable and durable addition to any commercial kitchen.
?
Specifications
Number of Racks
1 rack
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 36"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
36"
Depth
8", 30-3/8"