BK Resources, BKSDT-36-R, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-36-R
Description
Equip your commercial kitchen with the BK Resources BKSDT-36-R Soiled Dishtable. This straight design dishtable is perfect for busy restaurant kitchens, offering a convenient and efficient solution for handling soiled dishes. Made with high-quality 18/304 stainless steel, this dishtable is built to withstand the demands of a commercial kitchen. It features a 10-inch high backsplash and raised rolled edges on the front and side to prevent spills and splashes. The 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount faucet holes provide ample space for washing and rinsing dishes. The dishtable also includes a basket drain for easy cleanup. With galvanized steel legs and side bracing, as well as high impact corrosion resistant adjustable bullet feet, this dishtable is built to last. NSF certified, this BK Resources dishtable is a reliable and durable addition to any commercial restaurant.
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 36"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
36"
Depth
8", 30-3/8"