BK Resources, BKSDT-26-R-SS, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-26-R-SS
Description
Cook with confidence and flair with the BK Resources BKSDT-26-R-SS Dishtable. This soiled dishtable is designed for right-to-left operation, making it perfect for busy commercial restaurant kitchens. The 18/304 stainless steel top and 10-inch high backsplash ensure durability and easy cleaning, while the raised rolled edges on the front and side prevent spills and messes. The dishtable also features a 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink with an 8" OC splash mount faucet holes, allowing for efficient dishwashing and rinsing. With its stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, this dishtable is built to withstand the demands of a busy restaurant environment. NSF certified, this BK Resources dishtable is a reliable and essential addition to any commercial kitchen.
Height
10", 46-1/4"
Area (in)
20" x 20" x 8", 26"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
26"
Depth
8", 30-3/8"