Beverage Air, SPED60HC-24M-2, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SPED60HC-24M-2
Description
Discover kitchen perfection with the Beverage Air SPED60HC-24M-2 Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit. This two-section unit is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With a spacious 60" width and a capacity of 16.02 cu. ft., it offers ample storage space for all your ingredients. The unit features two pull-out drawers that can accommodate 6" deep pans, as well as a door and two shelves for additional storage options. The stainless steel top comes with an opening for 24 1/6 size pans, and the unit also includes a 10" polyethylene cutting board for added convenience. Made in the USA, this refrigerated counter is built to last, with a stainless steel exterior, galvanized steel back and bottom, and an aluminum interior. The rear-mounted self-contained refrigeration system ensures optimal cooling performance, while the use of R290 Hydrocarbon refrigerant makes it environmentally friendly. Trust Beverage Air for quality and reliability in your commercial kitchen.
Capacity
(24) 1/6 size pans
Number of Doors
1 door
Number of Drawers
2 drawers
Number of Shelves
2 shelves
Depth
4", 6"
Width
60"