Beverage Air, SPED60HC-12M-4, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SPED60HC-12M-4
Description
Upgrade your restaurant kitchen with the Beverage Air SPED60HC-12M-4 Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich/Salad Unit. This two-section unit is designed to meet the demands of a busy commercial kitchen. With a spacious 60" width and a capacity of 16.02 cu. ft., it provides ample storage for your ingredients. The unit features four drawers, with upper and lower pull-out drawers that can accommodate 6" deep pans. The stainless steel top comes with an opening for 12 1/6 size pans, and the included 10" polyethylene cutting board provides a convenient workspace. The stainless steel exterior, along with the galvanized steel back and bottom, ensures durability and easy cleaning. The rear-mounted self-contained refrigeration system, powered by a 1/3 HP compressor, keeps your ingredients fresh and at the perfect temperature. Made in the USA and certified by cULus and UL-Sanitation, this Beverage Air unit is a reliable and efficient addition to any commercial kitchen.
Capacity
(12) 1/6 size pans
Number of Drawers
4 drawers
Depth
4", 6"
Width
60"